Hétfő délelőtt ítéletet hozott a párizsi büntetőbíróság abban a nagy visszhangot kiváltó ügyben, amelyben a francia Nemzeti Tömörülés (Rassemblement National, RN) európai parlamenti pénzügyi visszaéléseivel kapcsolatban kezdtek el: a párt kilenc volt európai parlamenti képviselőjét, köztük Marine Le Pent is bűnösnek találták. Frissítés: a bíróság azonnali hatállyal őt évre eltiltotta minden politikai tevékenységtől a radikális párt vezetőjét és több politikusát.
Elvesztette a bizalmatlansági szavazást Michel Barnier francia miniszterelnök, ezzel lényegében összeomlott a francia kormány.
Marine Le Pen szerint a francia ügyészség politikai indíttatásból próbálja ellehetetleníteni, hogy 2027-ben ismét indulhasson az elnökválasztáson. Az ellenzéki vezető egy szerdai interjúban „politikailag motivált halálos ítéletnek” nevezte az ellene hozott vádemelési javaslatokat. Közben azzal fenyegetett, hogy megbuktatja a Michel Barnier vezette francia kormányt.
A francia ügyészség szerda este öt év börtönbüntetés kiszabását kérte Marine Le Pen ellenzéki politikusra, továbbá azt, hogy szintén öt évre tiltsák el a politikai választásokon való indulástól. "Itt egy bíróságon vagyunk, és a törvény mindenkire vonatkozik" - hangsúlyozta Nicolas Barret ügyész, aki azt is indítványozta, hogy a büntetést már az ítélet kihirdetésekor hajtsák végre; még akkor is, ha a háromszoros elnökjelölt fellebbezne, mondván, a politikai ambíciói miatt nem vonható felelősségre.
Túlélte az első bizalmatlansági indítványt kedden Michel Barnier új francia miniszterelnök kormánya, annak ellenére, hogy nincs többsége a nemzetgyűlésben. A szavazást az ellenzéki baloldali Új Népfront nevű pártszövetség kezdeményezte, de nem támogatta a Marine Le Pen fémjelezte szintén ellenzéki Nemzeti Tömörülés.
Emmanuel Macron francia elnöknek csaknem két hónappal a nemzetgyűlési választások után sikerült kineveznie az új miniszterelnököt. A francia V. Köztársaság történetében ez a leghosszabb ilyen periódus, ugyanis a többségi választási rendszer a legnagyobb erőnek kedvez, mostanra viszont kialakult három, nagyjából egyenlő nagyságú tömb, amelyek egyike sem (volt) képes abszolút többséget szerezni. Macron kinevezettje a volt uniós biztos, majd Brexit-főtárgyaló Michel Barnier, a negyedik politikai tábor, a jobbközép Köztársaságiak politikusa. A piacpárti gazdaságpolitikát követő, mérsékelten bevándorlásellenes Barnier mögé – úgy látszik – hallgatólagosan felsorakozik a Marine Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés is, amely az Európai Parlamentben egy frakcióban ül a Fidesszel. Bár a nemzetgyűlési választásokon csak a harmadik helyen végzett, Le Pen pártja most mégis királycsináló lehet.
Továbbra is tart a káosz Franciaországban, amelyet Emmanuel Macron elnök a nyári rendkívüli törvényhozási választások kiírásával idézett elő. A Nemzetgyűlésben három nagy erő áll egymással szemben, amely egyikének sincs meg az abszolút többsége, így egyelőre kilátástalannak tűnik egy koalíciós kormány létrehozása. Az ország akár hosszan tartó politikai káoszba is süllyedhet, miközben legalább a 2025-ös költségvetést záros határidőn belül el kellene fogadni.
Emmanuel Macron francia elnök kétnapos tárgyalásba kezdett a Nemzetgyűlésbe bejutott pártokkal az új miniszterelnök személyéről.
A nemzetgyűlési választások után olyan helyzet állt elő Franciaországban, amilyen még soha: három, nagyjából egyforma erejű politikai tábor áll szemben egymással, az abszolút többségtől nagyon távol. Így az V. Köztársaság történetében először jöhet létre koalíciós kormányzás, már amennyiben az egymással marakodó pártok egy részének sikerül megegyeznie egy közös miniszterelnökben. Emmanuel Macron elnök vakmerő hazárdjátékba kezdett, mikor az európai parlamenti választások után új törvényhozási választásokat írt ki, és úgy nézett ki, hatalmas kudarcot is szenvedhet. Azóta azonban a lapjárás neki kedvez, főleg miután csütörtökön a macronista táborból sikerült elnököt választani a Nemzetgyűlés élére. Ez előrevetíti, hogy akár egy macronista többségű koalíció is összeállhat, így az államfő nem kényszerül társbérletre a következő kormánnyal.
A francia képviselők újraválaszották a nemzetgyűlés elnökének az államfői táborhoz tartozó Yael Braun-Pivet-t csütörtök este, miután Emmanuel Macron államfő centrista pártszövetsége megállapodást kötött a hagyományos jobboldallal.
Lemondott Gilles Pennelle francia európai parlamenti képviselő a Nemzeti Tömörülés (RN) főigazgatói posztjáról, miután Marine Le Pen pártja még a relatív többséget sem tudta megszerezni az előrehozott nemzetgyűlési választások második fordulójában az első fordulós győzelme után - erősítették meg kedden a pártvezetéshez közeli források a Le Monde című napilap értesülését.
Jordan Bardella, a francia Nemzeti Tömörülés elnöke és európai parlamenti képviselője lesz a Patrióták Európáért nevű frakció elnöke, amely a Fidesz és a KDNP részvételével alakul meg – írja a Politico.
Marine Le Pen pártja, a francia Nemzeti Tömörülés is csatlakozik a Patrióták Európáért frakcióhoz – ismertette be Hidvégi Balázs, a KDNP európai parlamenti képviselője Facebookon.
Az Európai Parlament radikális jobboldali képviselőcsoportjai átrendeződhetnek: a Marine Le Pen vezette Nemzeti Összefogás a hírek szerint csatlakozik az újonnan a Fidesz-KDNP által életre hívott Patrióták Európáért nevű csoporthoz. Bár ezzel csökkenhet a francia kemény jobboldaliak befolyása az EU-ban, a Politico szerint már hétfőn bejelenthetik a csatlakozási szándékukat.
Emmanuel Macron elnök nem fog ma beszédet mondani - ezzel a rövid közleménnyel reagált a francia parlamenti választások második fordulós exit polljaira az Élysée-palota.
A választásra jogosultak 26,63 százaléka adta le vasárnap délig a szavazatát a francia nemzetgyűlési választások második fordulójában, ami csaknem egy százalékponttal magasabb az első fordulós részvételnél - közölte a francia belügyminisztérium.
Esnek a részvénypiacok, gyengül a dollár.
Nem sok jót jósoltak Oroszországnak.
Az elnök elég egyértelműen látja a helyzetet.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Már csak az a kérdés szerintük, felkészültünk-e.
Komoly mozgásokat hoztak Trump bejelentései a világban.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.